Püha Peetrus

Peetruse pärisnimi oli Siimon. Tema ja ta vend Andreas olid kalurid, kes elasid Galilea järve ääres. Jeesus pöördus kala püüdva Siimona poole ja kutsus teda oma jüngrina ”püüdma inimesi”. Nime Peetrus andis talle Jeesus, kes ütles: “Sina oled kalju, millele ma ehitan oma koguduse, ja põrgu väravad ei saa sellest võitu. Ma annan sulle taevariigi võtme, ja mis sa iganes kinni seod maa peal, see on seotud ka taevas, ja mis sa iganes lahti päästad maa peal, see on lahti päästetud ka taevas.”
Esimese karmi õppetunni sai Peetrus siis, kui ta nägi Jeesust järve peal kõndimas. Kui teised jüngrid hüüdsid kohkunult: „See on tont!” ja hakkasid himu pärast kisendama, palus Peetrus Jeesust: „Issand, kui see oled sina, siis käsi mind tulla enda juurde vee peale!” Peetrus astuski paadist välja, kõndis vee peal ja tuli Jeesuse juurde. Tuult nähes lõi ta aga kartma. Uppuma hakates hüüdis Peetrus: „Issand, päästa mind!” Jeesus sirutas käe, haaras temast kinni ning ütles tähendusrikka lause: „Sa nõdrausuline, miks sa kahtlesid?”
Teine oluline õppetund on Peetrusel seotud perioodiga, mil Jeesus kuulutas jüngritele ette oma kannatusterohket surma ja ülestõusmist. Peetrus viis õpetaja kõrvale ning hoiatas: „Jumal hoidku, Issand! Ärgu seda sulle sündigu!” Jeesus aga ütles Peetrusele: „Tagane, vastupanija! Sa oled mulle kiusatuseks, sest sa ei mõtle Jumala, vaid inimese viisil.” Peetrus pidi lõpuks aru saama, et igaüks kannab oma risti ise ­ igaüks on sunnitud elult vastu võtma kõik, mis elul pakkuda on, ka saatuselöögid. Hiljem, kui Peetrus nägi Jeesuse vangistamist, tõmbas välja mõõga ning raius ära
ülempreestri orja parema kõrva, ütles Jeesus Peetrusele: „Pista mõõk tuppe! Eks ma pea jooma sellest karikast, mille Isa mulle on andnud.” Need sõnad andsid Peetrusele veelkordse kinnituse vajadusest leppida elu katsumustega.
Kolmanda õppetunni sai Peetrus Õlimäel, kui Jeesus kuulutas jüngritele, et nad kõik taganevad temast. Seepeale kostis Peetrus suureliselt: „Kui ka kõik taganevad sinust, ei tagane mina eluilmaski! Kui ma ka peaksin koos sinuga surema, mina ei salga sind mitte!” Ometi said Jeesuse sõnad teoks ja ta hoiatas Peetrust: „Tõesti, ma ütlen sulle, täna öösel, enne kui kukk laulab, salgad sina mu kolm korda ära.” Lõpuks Peetrus tundiski süümepiina oma sõnade ja tegude lahknevuse pärast. Ta salgas Jeesust tõepoolest kolm korda.
Peetrus hukati keiser Nero ajal 64. aastal. Enne hukkamist lõi Peetrus kartma ning tahtis põgeneda. Hiljem kui teda hukati, palus ta end naelutada pea alaspidi, et mitte korrata jeesuse hukkamispoosi.

Koostis: Carlos

(http://kristlus.varstukk.edu.ee)

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s